Jak prožíváte začátek nového roku? Překypujete energií, spřádáte plány na nový rok nebo máte chuť zalézt do peřin a hlavně přežít?
Přirozené a úplně v pořádku jsou ty peřiny. Podle čínského pentagramu se nacházíme v období elementu VODY. Je to období zimy, chladu, spočinutí, nehybnosti a odpočinku. V koloběhu života nese tento element energii zániku, umírání. Je časem před tím, než se nové narodí. Většinou máme pocit, že je to čas o ničem, čas takového hnití a rozbředlosti. Zdánlivě se nic neděje, ale pod povrchem už se to chystá. Skryté a nové začíná klíčit. Co to bude?
Podle starého čínského učení je k tomuto období přiřazen orgán LEDVINY. Jsou velmi důležité. Uschovávají naší životní esenci, náš vrozený genetický základ. Jsou sídlem vůle, tvořivosti, odvahy a rozhodnosti.
To by stálo za to se jim alespoň v tomto období trochu věnovat, nemyslíte?
Věděli jste, že oslabené ledviny se mohou projevovat nedostatkem vůle, či malou sebedůvěrou? Že impotence, neplodnost, potíže s močením, padání vlasů, tinitus, tmavé kruhy pod očima mohou být také projevem slabé čchi ledvin?
Že jsou ledviny v úzkém kontaktu se sexualitou jste už asi někde slyšeli. Ale věděli jste, že přílišná sexuální aktivita a časté porody také vyčerpávají energii ledvin?
Mám tři děti a vyčerpaná si tedy dost často přijdu.
Strach nám může zachránit život, ale když je ho moc, tak je ho příliš. Opět zde platí, že časté a dlouhodobé vystavení se strachu ledviny oslabuje. Tím dochází k úbytku energie a oslabení celkové vitality člověka.
Jak na strach si můžete přečíst zde.
Člověk elementu VODY je filozof. Hledá pravdu a zkoumá tajemství. Je především MOUDRÝ, stálý a má pevnou vůli.
Zkuste si dnes večer sednout a zamyslet se nad tím, čeho jste v loňském roce dosáhli, co se vám podařilo, a co jste neuskutečnili. Kam směřují vaše další kroky? Jaké plány a cíle si dáváte? Vezměte si napomoc filozofa a podívejte se na vše moudře s respektem a úctou k sobě samým.
A rozhodně si k tomu sedněte. Ledviny totiž nemají rády nadměrné stání, zraňuje to kosti!
Čím tedy můžeme ledviny podpořit? Vhodné období pro zvýšenou péči o ledviny je 15.11. – 14.2. Ledviny jsou aktivní mezi 17 – 19 hodinou. Jste v tuto dobu unavení? Postarejte se o své ledviny! Párovým orgánem k ledvinám je močový měchýř.
TIP PRVNÍ
Na prvním místě je to určitě odpočinek a přiměřená aktivita. Nic nezkazíte oblíbeným „klid a nohy v teple„. Pokud nyní nedoplníme energii, jarní únava nás nemine.
TIP DRUHÝ
Vitalitu a energii ledvin můžeme podpořit a doplnit vhodnými potravinami. Jsou to především luštěniny (fazole), pohanka, teplé polévky, ryby, skopové maso, datle, skořice, zázvor, Caro, kořenová zelenina, řepa, brokolice, květák, ořechy, černý sezam a ledvinový čaj.
TIP TŘETÍ
Aromaterapie je jemná, přesto účinná metoda. Působí nejen na naše tělo, ale také na naši psychiku. Léčivých účinků éterických olejů můžeme využít i pro podporu a péči o ledviny.
Vhodné éterické oleje:
Při pocitu chladu, zimomřivosti, únavě, snížené chuti na sex, nedostatku energie, vůle, bolestech v bedrech: zázvor, skořice, hřebíček, jalovec, borovice, rozmarýn
Při zadržování vody v organismu, otocích, celulitidě, nadváze: cedr, jalovec, zázvor
Při pocitu horka, sucha v ústech, slabosti, neklidu, roztěkanosti, úzkosti, nespavosti, nočním pocení, snové neuróze (i v klimakteriu): růže, geránium, vetiver
V misce smíchejte EO s nosným olejem, zamíchejte do soli. Vezměte s sebou do sprchy. Na mokrou pokožku naneste krouživými pohyby sůl a místo po místu jemně promasírujte. Na závěr opláchněte vodou, nesmývejte mýdlem. Užijte si čas pro sebe.
EO smíchejte s rostlinným olejem. Masírujte oblast beder, ideálně po koupeli v teplé vodě. Před použitím můžete masážní směs zahřát a po masáži se zabalit do teplé deky a odpočívat.
EO nakapejte do inhalační tyčinky. Inhalujte dle potřeby, ideálně 5 minut v kuse.
Zajímá vás aromaterapie? Chcete se dozvědět více o používání éterických olejů nejen na naše fyzické tělo, ale i na psychiku? Přidejte se ke skupině stejně naladěných žen ve FB skupině.
Nebo sledujte další voňavé recepty a zajímavosti ze světa vůní.
ANDO, Vladimír. Klasická čínská medicína I. Vyd. 7. Hradec Králové: Svítání, 2009a.
NOVÁK, Petr. Diagnostika pěti elementů. Praha: Asociace českých aromaterapeutů, 2015. Skripta Institutu Aromaterapie
ZRUBECKÁ, Adéla. Aromaterapie a TČM. Praha: Asociace českých aromaterapeutů, 2015. Skripta Institutu Aromaterapie.
Recepty jsou z mé aromaterapeutické dílny.