Oslabené ledviny podpořte aromaterapií

Jak prožíváte začátek nového roku? Překypujete energií, spřádáte plány na nový rok nebo máte chuť zalézt do peřin a hlavně přežít? 

Čas vody, čas nehybnosti

Přirozené a úplně v pořádku jsou ty peřiny. Podle čínského pentagramu se nacházíme v období elementu VODY. Je to období zimy, chladu, spočinutí, nehybnosti a odpočinku. V koloběhu života nese tento element energii zániku, umírání. Je časem před tím, než se nové narodí. Většinou máme pocit, že je to čas o ničem, čas takového hnití a rozbředlosti. Zdánlivě se nic neděje, ale pod povrchem už se to chystá. Skryté a nové začíná klíčit. Co to bude?

Pozor na oslabené ledviny

Podle starého čínského učení je k tomuto období přiřazen orgán LEDVINY. Jsou velmi důležité. Uschovávají naší životní esenci, náš vrozený genetický základ. Jsou sídlem vůle, tvořivosti, odvahy a rozhodnosti.

To by stálo za to se jim alespoň v tomto období trochu věnovat, nemyslíte?

Věděli jste, že oslabené ledviny se mohou projevovat nedostatkem vůle, či malou sebedůvěrou? Že impotence, neplodnost, potíže s močením, padání vlasů, tinitus, tmavé kruhy pod očima mohou být také projevem slabé čchi ledvin?

Že jsou ledviny v úzkém kontaktu se sexualitou jste už asi někde slyšeli. Ale věděli jste, že přílišná sexuální aktivita a časté porody také vyčerpávají energii ledvin?

Mám tři děti a vyčerpaná si tedy dost často přijdu.

Emocí ledvin je strach

Strach nám může zachránit život, ale když je ho moc, tak je ho příliš. Opět zde platí, že časté a dlouhodobé vystavení se strachu ledviny oslabuje. Tím dochází k úbytku energie a oslabení celkové vitality člověka.

Jak na strach si můžete přečíst zde.

Moudrý filozof

Člověk elementu VODY je filozof. Hledá pravdu a zkoumá tajemství. Je především MOUDRÝstálý a má pevnou vůli

Zkuste si dnes večer sednout a zamyslet se nad tím, čeho jste v loňském roce dosáhli, co se vám podařilo, a co jste neuskutečnili. Kam směřují vaše další kroky? Jaké plány a cíle si dáváte? Vezměte si napomoc filozofa a podívejte se na vše moudře s respektem a úctou k sobě samým.

A rozhodně si k tomu sedněte. Ledviny totiž nemají rády nadměrné stání, zraňuje to kosti!

3 tipy pro vitalitu ledvin

Čím tedy můžeme ledviny podpořit? Vhodné období pro zvýšenou péči o ledviny je 15.11. – 14.2. Ledviny jsou aktivní mezi 17 – 19 hodinou. Jste v tuto dobu unavení? Postarejte se o své ledviny! Párovým orgánem k ledvinám je močový měchýř.

TIP PRVNÍ

Na prvním místě je to určitě odpočinek a přiměřená aktivita. Nic nezkazíte oblíbeným „klid a nohy v teple„. Pokud nyní nedoplníme energii, jarní únava nás nemine.

TIP DRUHÝ

Vitalitu a energii ledvin můžeme podpořit a doplnit vhodnými potravinami. Jsou to především luštěniny (fazole), pohanka, teplé polévky, ryby, skopové maso, datle, skořice, zázvor, Caro, kořenová zelenina, řepa, brokolice, květák, ořechy, černý sezam a ledvinový čaj.

TIP TŘETÍ

Aromaterapie je jemná, přesto účinná metoda. Působí nejen na naše tělo, ale také na naši psychiku. Léčivých účinků éterických olejů můžeme využít i pro podporu a péči o ledviny.

Vhodné éterické oleje: 

Při pocitu chladu, zimomřivosti, únavě, snížené chuti na sex, nedostatku energie, vůle, bolestech v bedrech: zázvor, skořice, hřebíček, jalovec, borovice, rozmarýn

Při zadržování vody v organismu, otocích, celulitidě, nadváze: cedr, jalovec, zázvor

Při pocitu horka, sucha v ústech, slabosti, neklidu, roztěkanosti, úzkosti, nespavosti, nočním pocení, snové neuróze (i v klimakteriu): růže, geránium, vetiver

3 voňavé recepty pro vaše ledviny

Tělový peeling při zadržování vody

 • 4 kapky EO jalovec
 • 4 kapky EO cedr
 • 4 kapky EO grapefruit
 • 3 kapky EO zázvor
 • 2 PL nosného oleje (mandlový, slunečnicový, kokosový, jojoba)
 • půl hrnku jemné koupelové soli (může být i himalájská)

V misce smíchejte EO s nosným olejem, zamíchejte do soli. Vezměte s sebou do sprchy. Na mokrou pokožku naneste krouživými pohyby sůl a místo po místu jemně promasírujte. Na závěr opláchněte vodou, nesmývejte mýdlem. Užijte si čas pro sebe.

Prohřejte své ledviny

 • 4 kapky EO rozmarýnu
 • 3 kapky EO borovice
 • 3 kapky EO černý pepř
 • 2 kapky EO hřebíček
 • 2 kapky EO pomeranč
 • 30 ml nosného oleje (sezamový, mandlový, slunečnicový, jojoba)
 • 30 ml lahvička na smíchání

EO smíchejte s rostlinným olejem. Masírujte oblast beder, ideálně po koupeli v teplé vodě. Před použitím můžete masážní směs zahřát a po masáži se zabalit do teplé deky a odpočívat.

Zklidnění při roztěkanosti, neklidu a nespavosti

 • 2 kapky růže absolue
 • 3 kapky EO citron
 • 2 kapky EO vetiver
 • prázdná inhalační tyčinka

EO nakapejte do inhalační tyčinky. Inhalujte dle potřeby, ideálně 5 minut v kuse.

Zajímá vás aromaterapie? Chcete se dozvědět více o používání éterických olejů nejen na naše fyzické tělo, ale i na psychiku? Přidejte se ke skupině stejně naladěných žen ve FB skupině.

Nebo sledujte další voňavé recepty a zajímavosti ze světa vůní.

Inspiraci jsem čerpala:

ANDO, Vladimír. Klasická čínská medicína I. Vyd. 7. Hradec Králové: Svítání, 2009a.

NOVÁK, Petr. Diagnostika pěti elementů. Praha: Asociace českých aromaterapeutů, 2015. Skripta Institutu Aromaterapie

ZRUBECKÁ, Adéla. Aromaterapie a TČM. Praha: Asociace českých aromaterapeutů, 2015. Skripta Institutu Aromaterapie.

Recepty jsou z mé aromaterapeutické dílny.