3 možnosti, jak se přestat bát

Možná máte právě teď strach o své blízké. Možná máte strach o své podnikání a bojíte se, jak to bude dál.  A možná máte strach z úplně něčeho jiného. Třeba se bojíte přestat být tou hodnou holčičkou a žít život podle svých představ? Nebo byste rádi udělali ve svém životě změnu, ale bojíte se vykročit do neznáma?

Strach je přirozenou součástí našeho života. Je to reakce na hrozící nebezpečí a v určitých situacích nám dokáže zachránit život. Je to právě strach, co nás „donutí“ skočit za plot, když se na nás řítí rozezlený sousedovic vlčák, který včera pokousal Béďu.

Ocitneme-li se v situaci ohrožující život, strach spustí neurologické reakce v našem těle, vyplaví se adrenalin, začne nám bušit srdce, zrychlí se nám dech, vyschne nám v hrdle a naskočí nám husí kůže. Naše tělo je tak připraveno na „boj nebo útěk“.

V současné době si můžete říkat, že mít strach je na místě. Nacházíme se v mimořádné situaci, kterou jsme ještě nezažili a nevíme, jak to bude dál.  Ale je pro nás dobré být stále připraven na boj nebo útěk?

Nyní, více než kdy jindy, záleží, jak se k celé situaci postavíme. Ano, i nyní máme na výběr nechat se strachem paralyzovat, nebo si zachovat nadhled, klid a důvěru. Osobně si myslím, že tím, že se necháme strachem ovládat, nikomu nepomůžeme. Ztrácíme tak nejen vnitřní klid a rovnováhu, ale také energii, která se nám hodí k péči o rodinu či podnikání. Navíc dlouhodobé vystavení strachu/stresu oslabuje naši imunitu.

Kdy jsme vystaveni strachu?

Pomineme-li současnou situaci ohrožení koronavirem, kdy jindy jsme v dnešní době a naší civilizaci vystaveni strachu z ohrožení života? Ano, můžeme se bát zlodějů, jít po tmě po Petříně, předjíždět na D1, můžeme se dostat do situací, kdy nám opravdu jde o život. Ale jak často se v takových situacích ocitneme? Určitě mi dáte za pravdu, že méně často, než strach prožíváme.

Strach může být brzdou na naší cestě ke šťastnému a naplněnému životu.

Dobrá zpráva je, že se strachem můžeme něco udělat, můžeme se přestat bát.

Pojmenujte si svůj strach

Pro začátek je dobré si strach pojmenovat a podívat se na to, jak vypadá, a kde v životě se projevuje.

Často si naše „strachy“ vyrobíme v dětství, kdy nám někdo řekl, že nejsme dostatečně takoví nebo makoví, neumíme to či ono. Nebo jsme měli z něčeho radost, ale nesetkalo se to s uznáním, a tak už to raději nikdy dělat nebudeme, abychom se ochránili před dalším zklamáním a bolestí z nepřijetí.

Z čeho mám strach? Kde v těle a jak ho pociťuji? Jak se projevuje v mém životě? Brzdí mě dělat věci, které chci? Kde jsem k němu přišel?

Fajn, máte to? A co s tím dál?

1. S vůní pro strach uděláno

Éterické oleje jsou vonné těkavé látky, které když vdechneme, tak cestují přes náš nos, čichový bulbusdo našeho mozku, mj. do limbického systému a amygdaly.

Tam sídlí naše emoce, pocity, prožitky, sexuální cítění. Vůně dokážou harmonizovat naší psychiku, zmírnit projevy strachu, vzteku, úzkosti. Stimulovat naši energii, nebo ji naopak utlumit.

Aromaterapie je účinnou metodou, která působí nejen na naše fyzické tělo, ale také na naši mysl.

Jakou VŮNI si PRO svůj STRACH vyberete?

Éterické oleje (EO) si můžete nakapat přímo do aromalampy (5-8 kapek), vyrobit si inhalační tyčinku (celkem 10 kapek EO nebo směsi), nebo si udělat koupelový/masážní olej.

Do 30 ml hydrofilního nebo mandlového oleje:

  • 3 kapky EO růže absolue
  • 2 kapky EO neroli
  • 2 kapky EO pačule
  • 3 kapky EO grapefruitu.

Na jaký strach si myslíte, že by mohla být tato směs?

Strach je stavem naší mysli a dokáže nám velmi znepříjemnit život, brání nám dělat věci, které bychom chtěli, schováváme se za něj, omezuje nás a svazuje. Nemá smysl s ním bojovat ani ho odhánět. Čím více ho odháníme, tím větší se stává. Lépe uděláme, když ho přijmeme.

2. Přijměte svůj strach

Ano, i strach můžeme přijmout jako součást našeho života. Už jen samotné přijetí snižuje jeho velikost. Jak řekl Victor Hugo: „Strach dává malichernostem dlouhé stíny.“ A to, jak dlouhé budou, je jen na nás.

1) Pojmenujte si svůj STRACH. Mám strach z… Mám strach, že…

2) Zavřete si oči a podívejte se, kde v těle ten strach cítíte? V břiše, v žaludku, v zátylku, v pravém koleni…

3) Zeptejte se sami sebe. Jaké to je mít tenhle strach? Jaké to je cítit ho takto v těle? Jaké emoce to ve mně probouzí?

4) Nádech – výdech. Přijměte svůj strach. Nemusíte ho hned milovat, jen ho přijměte. Je součástí vašeho života. Možná vám to nepůjde hned, dejte tomu čas. Můžete si pro sebe opakovat: „mám strach z…, přijímám tě. Jsi součást mého života.“ „Můžu tě přijmout.“ Možná mu budete chtít i poděkovat. Poděkujte mu.

5) Nyní se podívejte na to, jestli vám ten strach k něčemu slouží a chcete si ho nechat. Pokud ne, s láskou ho propusťte. „ Je pro mě bezpečné propustit svůj strach.“ Opakujte si tyto věty a s každým výdechem si představujte jak vámi (tím místem, kde ho cítíte) strach prochází z těla ven. Třeba bude mít nějakou barvu, a ta se postupně rozplyne. Nebo bude mít podobu zvířátka, které uteče. Představujte si to a opakujte do té doby, než pocítíte úlevu.

3. Zaťukejte si na svůj strach

Metoda EFT (Emotional Freedom Techniques) je založena na teorii, že příčinou našich negativních emocí je porucha v našem energetickém systému těla. Poklepáváním na EFT body za současného odříkávání frází (prostě popisujete, jak se cítíte, kde vás bolí atd. vlastními slovy) dochází k uvolnění emočních bloků a nastolení rovnováhy.

Řekněme, že máte strach vystupovat na veřejnosti. Bojíte se, že něco zapomenete, že nebudete dostatečně dobří, pohotoví atd.. Vždy, když máte jít přednášet, jste nervózní, chvějete se, svírá se vám žaludek a potí ruce.

Postup EFT ťukání

  1. Stanovte si frázi: I přesto, že jsem nervózní, svírá se mi žaludek atd., když mám jít přednášet, mám se rád/a a přijímám se. Tuto frázi opakujte 3x při současném ťukání na karate bod.
  2. Poté poklepávejte na EFT body a říkejte fráze: „Chvěji se, jsem nervózní, potí se mi ruce, když mám jít přednášet. Je mi tak a tak, to a to se mi děje, takto se cítím.“ Udělejte si několik koleček a poté zkontrolujte, zde se něco změnilo, ulevilo se vám. Pokud je strach ještě stále velký, pokračujte v ťukání.
  3. Pokud už se cítíte o hodně lépe, můžete si ťukat na karete bod a opakovat si: „I přestože jsem nervózní….., když přednáším, rozhoduji se zůstat v klidu a věřit, že si vždy vzpomenu na to, co potřebuji.“ Slova volte tak, aby jim rozuměl váš systém.

Jak se cítíte nyní? Co se stane, když si představíte, že jdete přednášet?

  • Pokud stále ještě máte strach, opakujte celý proces znova a věnujte pozornost, každému svému pocitu.
  • Pokud jste v klidu a možná už se na přednášení těšíte, poděkujte si.  
  • Může se vám stát, že strach stále přetrvává a nedaří se vám ho odťukat. Pak je zřejmě třeba najít příčinu strachu. Některé strachy jsou natolik výživné, že je lépe se svěřit do rukou někoho, kdo vás bezečně provede celým procesem.  

Přeji vám i vašim strachům nalezení klidu, rovnováhy a radosti ze života.

Jste rozhodnutí jednou provždy dát svým strachům sbohem a žít život podle svých představ? Nevíte, kde začít nebo si nejste jistí, jak na to?

Pak je tu přesně pro vás VYLADĚNÍ PSYCHIKY. https://santala.cz/sluzby/vyladeni-psychiky/

Jemně, přesto efektivně vás provedu vaším strachem tak, abyste získali opět nadhled, klid a důvěru, či potřebné sebevědomí učinit změnu.