Aromaterapie je jemná, ale účinná metoda, která využívá vlastností éterických olejů (EO). EO jsou těkavé vonné látky vyskytující se v různých částech siličnatých rostlin. Získávají se destilací nebo lisováním za studena, jsou lipofilní, rozpustné v tucích. Díky svému chemickému složení a vůni působí blahodárně nejen na naše fyzické tělo, ale také na psychiku. Aromaterapie je skvělým pomocník při podpoře hojení poporodních jizev, na těle i na duši.
V péči o jizvy mohou éterické oleje nabídnout skvělé hojivé, antiseptické a zajizvující vlastnosti. Jejich vůně navíc působí na naši duši, přináší pocit bezpečí, radosti a opory. Mateřství je krásné, ale také náročné období plné hormonálních změn, které se mohou projevit kolísáním nálady a emocí. Vůně EO mohou pomoci tyto stavy harmonizovat a přinést potřebnou úlevu a klid.
Aromaterapie může být efektivně využita při péči o jizvy, jak na těle, tak na duši. Éterické oleje podporují regeneraci pokožky, urychlují hojení, působí analgeticky a pečují o pokožku. Využívají se často při podpoře hojení ran a zmenšování jizev (Wang et. al, 2023). Snižují zánětlivost, podporují granulaci a zmenšují riziko infekce (Buckle, 2015). Jejich použití prokázalo schopnost urychlit granulační a epitelizační procesy bez jakýchkoliv komplikací, což vedlo k vytvoření jemné a hladké jizvy (Steflitsch, 2009). Navíc jejich příjemné vůně mohou pomoci zmírnit stres a podpořit psychickou pohodu, což je důležité pro celkový proces hojení.
V péči o jizvy a pokožku využijeme i rostlinné oleje, které jsou součástí aromaterapeutických směsí. Získávají se z olejnatých rostlin a mají spousta příznivých účinků pro naše tělo i samy o sobě. My je však využijeme jako nosné oleje pro EO.
Tyto oleje a rostlinné maceráty pečují o pokožku, hydratují ji, zvláčňují a vyživují. Jsou skvělými nosiči éterických olejů do těla. Tamanu olej působí navíc analgeticky a využijete ho tam, kde je jizva bolestivá.
Při používání éterických olejů je důležité dbát na správné ředění, aby jejich aplikace byla bezpečná. Nepoužívejte neředěné éterické oleje na pokožku.
0,5 % pro děti do 6 let
0,5 – 1 % pro těhotné ženy a seniory
1,5 – 3 % pro děti od 6 let a dospělé
5 % pro lokální použití, bolesti, rány, vředy atd.
Nejprve si připravte základní směs rostlinných olejů:
Do směsi přidejte:
Vyrobenou směs si popište a uchovávejte v chladu a temnu. Masírujte jizvu laskavě a důkladně 2x denně. Tato směs se osvědčila i na zbytnělé jizvy. Můžete ji používat kdekoli na těle. Nepoužívejte ji ale na čerstvé rány a jizvy. Čerstvé jizvy oplachujte hydrolátem z levandule, cistu, slaměnky – viz. dále.
Úplný základ pro péči o jizvy je šípkový olej. Dle některých studií má šípkový olej příznivý účinek na zlepšení erytému, zabarvení a atrofie pooperačních kožních jizev; jeho použití je velmi efektivní v procesu hojení jizev (Valerón-Almazán et al., 2015; Belkhelladi & Bougrine, 2023).
Pokud tedy nemáte po ruce éterické oleje, masírujte jizvu s čistým šípkovým olejem. I to pomáhá.
Okolí čerstvé jizvy po operaci můžete natírat směsí aloe vera gelu a EO levandule (15 ml gelu + 5 kapek EO levandule). Aloe vera gel je chladivý, má protizánětlivé a hojivé účinky. EO se v něm dobře rozpustí. V kombinaci s levandulí nemá chybu. Gel dále můžete aplikovat i na spálení od sluníčka a různé hmyzí bodance a kousance.
EO levandule lékařská – antiseptický, antibakteriální, mírně analgetický, hojivý, zajizvující, napomáhá zatažení rány a remodelaci tkání, podporuje produkci kolagenu (Samuelson et al., 2020). Vůně levandule zklidňuje, přináší pocit bezpečí. EO z levandule můžete použít neředěný přímo na pokožku. Může snižovat krevní tlak.
EO geránium – antiseptický, protizánětlivý, analgetický, zajizvuje, na zanícenou a překrvenou pokožku, harmonizuje ženskou psychiku, podporuje sebevědomí a sebevyjádření, kreativitu
EO slaměnka – rozpouští hematomy, podlitiny, antikoagulant, stimuluje krevní cirkulaci, protikřečový, mírně analgetický, má protizánětlivé a antimikrobiální účinky, podporuje tvorbu kolagenu (Holmes, 2016), podporuje proliferaci a migraci fibroblastů, což urychluje proces hojení ran (Wijayadi & Kelvin, 2022).
EO mrkvové semínko – blahodárný vliv na elasticitu pokožky, vyhlazuje a vyživuje, vůně konejší vnitřní dítě v nás, uzemňuje
Růže absolue – antiseptický, hojivý, zajizvuje, stabilizuje emoce, antidepresivní, otvírá nás sebelásce, podporuje ženství
Čerstvé rány po nástřihu či poranění hráze oplachujte hydrolátem z levandule lékařské. Do sedací koupele přidejte 2 PL hydrolátu z levandule a hrnek odvaru z dubové kůry (Quercus robur) a řepíku (Agrimonia eupatoria) – 1 PL od každé bylinky povařte 5 minut, slijte a přidejte do koupele. Jizvu po zatažení masírujte šípkovým olejem nebo třezalkovým macerátem. Jako účinný se ukázal levandulový éterický olej (Lavandula angustifolia) pro péči o rány po epiziotomii ve formě sedacích koupelí (Vakilian et al., 2011).
Vonné těkavé molekuly mají přímou linku do našeho mozku. Když se jich nadechneme, putují skrze čichové dráhy do různých struktur, mj. do amygdaly a limbického systému – centra našich emocí, prožitků, strachů, sexuálního cítění. S prožitkem vůně pak ladí naše nálady a emoční rozpoložení. Můžou vyvolat také určité vzpomínky či zážitky – čichová paměť je nejdéle trvající pamětí.
EO neroli (Citrus aurantium) – antidepresivní, na úzkosti, vyčerpání
Citrusové oleje (mandarinka, bergamot, limetka, grapefruit, pomeranč) – uvolňují, rozradostňují, antidepresivní
EO jasmín (Jasminum grandiflorum) – dodává sebedůvěru, přináší radost, poporodní deprese
EO kadidlo (Boswellia sacra) – zklidňuje, spojuje nás s naším vnitřním já
EO nard (Nardostachys jatamansi) – přináší smíření, pokoru
EO pačule (Pogostemon cablin) – ulevuje od napětí, harmonizuje, uzemňuje
EO heřmánek římský (Anthemis nobilis) – harmonizuje, tiší hysterii a vztek
Používejte k inhalacím (neředěný EO nakapejte přímo):
Váš nos si vybere nejlépe, důvěřujte mu. Co vám voní, to vám pomáhá.
Hydroláty získáváme z rostlinného materiálu stejným procesem jako éterický olej – parovodní destilací. Chemické složení, účinky a způsob použití je u nich ale jiný než u éterických olejů. Jsou rozpustné ve vodě, můžeme je používat neředěné přímo na pokožku a čerstvé a kvalitní hydroláty můžeme užívat i vnitřně. Jsou jemné a šetrné k pokožce, jsou bezpečné pro těhotné ženy i děti. Více info o hydrolátech se dočtete v první a druhé části článku.
Je antiseptický, hojivý na poraněnou a podrážděnou pokožku. Osvědčil se při ekzémech, vyrážce, spálení od sluníčka, po holení a depilaci. Má zklidňující účinky při nervozitě a nespavosti.
Je vhodný k omývání a obkladům na čerstvou ránu ihned po operaci.
Do misky nalijte hydrolát v poměru 1:1 s čistou vodou. Vložte bavlněnou tkaninu, vyždímejte a přikládejte na jizvu. Opakujte několikrát denně. Můžete použít i rozprašovač a ránu několikrát za den postříkat hydrolátem a nechat uschnout.
Éterické oleje jsou látky přírodního původu, ale jsou velmi koncentrované a silné. Některé EO jsou kontraindikované v těhotentsví, u dětí, kojících žen, při užívání léků, u seniorů. Poraďte se v těchto případech s vystudovaným aromaterapeutem. Neužívejte EO vnitřně.
Pokud si nejste jistí, jak začít s aromaterapií nebo nemáte potřebné éterické oleje, můžete využít nabídku individuálních konzultací a směsí připravených na míru. Aromaterapie nabízí přírodní cestu ke zlepšení fyzického i psychického zdraví, a to nejen pro maminky, ale pro všechny, kdo hledají harmonii a péči o své tělo i duši.
Belkhelladi, M., & Bougrine, A. (2024). Rosehip extract and wound healing: A review. Journal of Cosmetic Dermatology, 23(1), 62-67. https://doi.org/10.1111/jocd.15971
Buckle, J. (2015). Clinical Aromatherapy: Essential Oils in Healthcare (3rd ed.). Churchill Livingstone, Elsevier. ISBN: 978-0-7020-5440-2.
Holmes, P. (2016). Aromatica Volume 1: A Clinical Guide to Essential Oil Therapeutics, Principles and Profiles. Singing Dragon. ISBN: 978-1848193031.
Samuelson, R., Lobl, M., Higgins, S., Clarey, D., & Wysong, A. (2020). The Effects of Lavender Essential Oil on Wound Healing: A Review of the Current Evidence. The Journal of Alternative and Complementary Medicine, 00(00), 1-11. doi:10.1089/acm.2019.0286.
Steflitsch, W. (2009). Wundbehandlung mit ätherischen Ölen nach operativer Sanierung eines chronischen Abszesses. Forschende Komplementärmedizin / Research in Complementary Medicine, 16(6), 400-403. doi.org/10.1159/000252815.
Vakilian, K., Atarha, M., Bekhradi, R., & Chaman, R. (2011). Healing advantages of lavender essential oil during episiotomy recovery: A clinical trial. Complementary Therapies in Clinical Practice, 17(1), 50-53. https://doi.org/10.1016/j.ctcp.2010.05.006
Valerón-Almazán, P., Gómez-Duaso, A. J., Santana-Molina, N., García-Bello, M. A., & Carretero, G. (2015). Evolution of Post-Surgical Scars Treated with Pure Rosehip Seed Oil. Journal of Cosmetics, Dermatological Sciences and Applications, 5(2), 161-167. https://doi.org/10.4236/jcdsa.2015.52019
Wang, J. C., Fort, C. L., Matl, C. M., Harvey, B. D., Demke, J. C., Thomas, J. R., & Sidle, D. M. (2023). Effects of Essential Oils on Scars and Wound Healing: A Systematic Review. Facial Plastic Surgery, 39(02), 173-179. https://doi.org/10.1055/a-1938-0343
Wijayadi, L. J., & Kelvin. (2022). Effectiveness of Helichrysum italicum Essential Oil on Wound Healing. Journal of Food and Pharmaceutical Sciences, 10(2), 681-697.